‘Espíritu sagrado’, ‘Las consecuencias’, ‘El cover’ i ‘Lucas’ triomfen en els IV Premis Berlanga

Els guanyadors i guanyadores s’han decidit per les votacions dels acadèmics i acadèmiques de l’AVAV entre les més de quaranta obres presentades

q premis berlanga resum

La Conselleria d’Educació, Cultura i Esport, mitjançant l’Institut Valencià de Cultura i l’Acadèmia Valenciana de l’Audiovisual han organitzat la quarta edició dels Premis de l’Audiovisual Valencià, que a partir d’ara adopten la denominació de Premis Berlanga. Els guardons s’han lliurat al Teatre Principal d’Alacant en una gala retransmesa per À Punt.

El lliurament de guardons ha transcorregut en una gala dinàmica i plena de ritme dirigida per Hipòlit Soler i conduïda per l’humorista Pere Aznar, amb l’acompanyament musical de Sedajazz i les col·laboracions d’Aitana Ferrer, Arkano i Muchachito Bombo Infierno.

Com a homenatge en el centenari del seu naixement, la figura de Luis García Berlanga i el seu univers creatiu han sigut el fil conductor de la cerimònia, que ha comptat amb la participació d’actrius i actors valencians, entre els quals ha destacat Rosana Pastor, que també és la comissionada de la Generalitat per a l’Any Berlanga.

El premi d’honor que atorga Cultura de la Generalitat l’ha rebut la productora, directora, artista visual i guionista Giovanna Ribes, fundadora de Dones en Art i l’Associació de Dones Cineastes i de Mitjans Audiovisuals.

Amb aquest premi es reconeix la seua implicació en l’enfortiment del sector valencià de les indústries culturals i creatives audiovisuals, així com la seua lluita constant per reivindicar un protagonisme més gran de les dones tant en l’àmbit creatiu i professional de la indústria audiovisual com en les ficcions que arriben a les pantalles.

Dins dels guardons no competitius, l’actriu Mamen García ha rebut el premi a la trajectòria professional que atorga l’Acadèmia Valenciana de l’Audiovisual com a reconeixement al seu treball de molts anys dins del món del cine, el teatre i la televisió. Mamen García és una artista polifacètica amb una àmplia trajectòria també com a cantant, compositora i pianista.

Premis en les 21 categories competitives

 Els guanyadors i guanyadores dels Premis Berlanga de 2021 s’han decidit per les votacions dels acadèmics i acadèmiques de l’AVAV entre les més de quaranta obres presentades a les 21 categories competitives.

Espíritu sagrado amb dos guardons, Las consecuencias amb quatre guardons, El cover amb cinc guardons i Lucas amb dos guardons són les pel·lícules triomfadores dels Premis Berlanga de l’Audiovisual Valencià.

  • Millor llargmetratge: Espíritu sagrado, dirigida per Chema García Ibarra i produïda per Jaibo Films, Apellániz y de Sosa, La Fábrica Nocturna (FR) i Teferruat (TQ).
  • Millor llargmetratge documental: Carceller. L’home que va morir dues vegades, dirigit per Ricardo Macián i produït per Mediterráneo Media Entertaiment.
  • Millor direcció: Claudia Pinto Emperador per Las consecuencias.
  • Millor guió: Chema García Ibarra per Espíritu sagrado.
  • Millor muntatge i postproducció: Elena Ruiz per Las consecuencias.
  • Millor direcció de fotografia i il·luminació: Gabo Guerra per Las consecuencias.
  • Millor actriu protagonista: Tamara Casellas per Ama.
  • Millor actor protagonista: Jorge Motos per Lucas.
  • Millor vestuari: Giovanna Ribes Esteve per El cover.
  • Millor maquillatge i perruqueria: Vicen Betí per El cover.
  • Millor so: José Manuel Sospedra per El cover.
  • Millor música original: Nacho Mañó i Joana Estevao per El cover.
  • Millor actriu de repartiment: Carolina Yuste per El cover.
  • Millor actor de repartiment: Jorge Cabrera per Lucas.
  • Millor direcció artística: Rafa Jannone per Frederica Montseny, la dona que parla.
  • Millor direcció de producció: Jordi Llorca, Albert Espel, Yadira Ávalos, Carme Sánchez i Claudia Pinto per Las consecuencias.
  • Millor sèrie documental: Terres de Cinema, dirigida per Fran Ruvira i produït per L’Andana Audiovisual.
  • Millor curtmetratge de ficcióMindanao, dirigit per Borja Soler i produït per Caballo Films i Filmeu.
  • Millor curt documentalLa bomba Carraixet, dirigit per Helena Sánchez Bel i produït per Los Sueños de la Hormiga Roja.
  • Millor curt d’animació: Proceso de selección, dirigit per Carla Pereira i produït per TV ON.
  • Millor videojoc: Tower Princess d’AweKteaM. El jurat d’aquest premi ha estat format pels especialistes en videojocs Carles Pons, Sara Galiana Solá, Mercedes Rodrigo, Eva Gaspar i Gisela Vaquero.