La delegació espanyola tanca els Jocs Paralímpics amb 36 medalles

Nou ors, quinze plates i dotze bronzes li han servit a Espanya per a acabar quinzena en el medaller

Les sis medalles valencianes en els Jocs
Les sis medalles valencianes en els Jocs / Efe

La delegació espanyola ha tancat la participació en els Jocs Paralímpics de Tòquio amb 36 medalles, cinc més que a Rio 2016, però lluny del rècord de 107 a Barcelona 1992. Nou ors, quinze plates i dotze bronzes li han servit a Espanya per a acabar en quinzé lloc en el medaller.

La natació, amb 14 metalls, i l'atletisme, amb 9, han sigut els esports que més alegries han donat a la delegació espanyola. La resta de medalles han arribat en ciclisme (6), triatló (4), judo (1), tenis de taula (1) i tir (1). En l'última jornada Espanya ha sumat una nova medalla, el bronze que ha guanyat el tirador gallec Juan Antonio Saavedra en la prova de carabina 50 metres.

Juan Antonio Saavedra, amb la medalla de bronze
Juan Antonio Saavedra, amb la medalla de bronze / Paulino Oribe (Efe)

Sis medalles valencianes

Els esportistes valencians han guanyat sis medalles en aquests Jocs: Iván Cano (plata en salt de longitud), Héctor Catalá (plata en triatló), Kim López (or en llançament de pes), Ricardo Ten (bronze en la prova de velocitat per equips en ciclisme)Miriam Martínez (plata en llançament de pes) i Héctor Cabrera (bronze en llançament de javelina). Això suposa una medalla més que a Rio 2016: Kim López (or en llançament de pes), David Casinos (bronze en llançament de disc), Ariadna Edo (bronze en 400 metres lliures), Abderrahman Ait (plata en marató) i Maurice Eckhard (bronze en contrarellotge per equips).

Les 36 medalles d'Espanya

1. Miguel Luque: plata en natació (50 metres braça)

2. Toni Ponce: plata en natació (200 metres lliure)

3. Alfonso Cabello: or en ciclisme (prova del quilòmetre)

4. Òscar Salguero: plata en natació (100 metres braça)

5. Íñigo Llopis: plata en natació (100 metres esquena)

6. Marta Fernández: plata en en natació (50 metres papallona)

7. Sergio Ibáñez: plata en judo (-66 kg)

8. Susana Rodríguez: or en triatló

9. Héctor Catalá: plata en triatló

10. Álex Sánchez: bronze en triatló

11. Kim López: or en atletisme (llançament de pes)

12. Yassine Ouhadi: or en atletisme (5000 metres)

13. Ricardo Ten, Alfonso Cabello i Pablo Jaramillo: bronze en ciclisme (velocitat per equips)

14. Toni Ponce: plata en natació (100 metres braça)

15. Eva Moral: bronze en triatló

16. Sara Martínez: plata en atletisme (salt de longitud)

17. Michelle Alonso: or en natació (100 metres braça)

18. Gerard Descarrega: or en atletisme (400 metres)

19. Núria Marquès: plata en natació (100 metres esquena)

20 .Teresa Perales: plata en natació (50 metres esquena)

21. Sergio Garrote: or en ciclisme (contrarellotge)

22. Luis Miguel García Marquina: bronze en ciclisme (contrarellotge)

23. Christian Venge i Noel Martín: bronze en ciclisme (contrarellotge)

24. Marta Fernández: or en en natació (50 metres braça)

25. Sarai Gascón: plata en natació (100 metres lliure)

26. Adiaratou Iglesias: or en atletisme (100 metres)

27. Sergio Garrote: bronze en ciclisme (prova en ruta)

28. Núria Marquès: bronze en natació (200 metres estils)

29. Miriam Martínez: plata en atletisme (llançament de pes)

30. Jordi Morales i Álvaro Valera: bronze en tenis de taula (dobles)

31. Sarai Gascón: bronze en natació (100 metres papallona)

32. Marta Fernández: bronze en natació (50 metres lliure)

33. Héctor Cabrera: bronze en atletisme (javelina)

34. Adiaratou Iglesias: plata en atletisme (400 metres)

35. Iván Cano: plata en atletisme (salt de longitud)

36. Juan Antonio Saavedra: bronze en tir (carabina 50 metres)

També et pot interessar