‘Lucas’, ‘Las consecuencias’ i ‘El lodo’ acaparen les nominacions dels Premis Berlanga 2021

Els guardons es lliuraran el 4 de desembre al Teatre Principal d’Alacant

Preestrena a València de 'Las consecuencias', amb Claudia Pinto i Juana Acosta
Preestrena a València de 'Las consecuencias', amb Claudia Pinto i Juana Acosta

Aquest dijous de vesprada s’han fet públiques les nominacions de la IV edició dels Premis de l'Audiovisual Valencià que enguany passen a anomenar-se Premis Berlanga de l’Audiovisual Valencià en homenatge al cineasta en l’any del 100 aniversari del seu naixement.

Uns guardons que organitza la Conselleria de Cultura, mitjançant l’Institut Valencià de Cultura, i l’Acadèmia Valenciana de l’Audiovisual, les nominacions als quals han decidit els acadèmics i acadèmiques de l’AVAV, i anunciades per Amparo Oltra i Raúl Navarro. La cerimònia de lliurament tindrà lloc el 4 de desembre al Teatre Principal d’Alacant, i es podrà veure en la televisió d’À Punt.

Les grans triomfadores de les nominacions han sigut El lodo, amb deu nominacions, i Lucas i Las consecuencias amb nou cadascuna. De fet, Lucas té dos actors nominats per a la categoria de millor actor de repartiment: Jordi Aguilar i Jorge Cabrera.

La llista completa de nominacions és la següent:

  • Millor llargmetratge: Espíritu sagrado de Jaibo Films, Apellániz y De Sosa, La Fábrica Nocturna (FR) i Teferruat (TQ); Las consecuencias de Sin Rodeos Films España, Las Consecuencias AIE i Érase una vez Films; i Lucas de Telespan 2000 i Raw Pictures. 
  • Millor llargmetratge documental: Carceller. L’home que va morir dues vegades, de Mediterráneo Media Entertaiment; Here Comes The Sun: xicotetes reflexions sobre turisme de sol i platja, de Nakamura Films i Kaishaku Films; i Posidonia, de Jaibo Films.
  • Millor direcció: Àlex Montoya per Lucas; Chema García Ibarra per Espíritu sagrado; i Claudia Pinto Emperador per Las consecuencias
  • Millor guió: Àlex Montoya i Sergio Barrejón per Lucas; Chema García Ibarra per Espíritu sagrado; i Claudia Pinto Emperador i Eduardo Sánchez Rugeles per Las consecuencias.
  • Millor muntatge i postproducció: Álex Montoya per Lucas, Elena Ruiz per Las consecuencias i Marta Salas per El lodo
  • Millor direcció de fotografia i il·luminació: Gabo Guerra per Las consecuencias; Guillem Oliver per El lodo, i Jon D. Domínguez per Lucas
  • Millor actor protagonista: Joaquín Climent per El lodo, Jorge Motos per Lucas i Nacho Fernández per Espíritu sagrado.
  • Millor actriu protagonista: Juana Acosta per Las consecuencias, Paz Vega per El lodo i Tamara Casellas per Ama.
  • Millor vestuari: Giovanna Ribes per El Cover i per El lodo, així com Raquel Porter per Visitante 
  • Millor maquillatge i perruqueria: Sara Vilar i Amparo Carrió Esteban per Visitante; i Vicen Betí per El Cover i per Frederica Montseny, la dona que parla.
  • Millor so: Dani Navarro i Iván Martinez Rufat per El lodo; José Manuel Sospedra per El Cover; i Leticia Argudo i Jorge Flor per Visitante.
  • Millor música original: Nacho Mañó i Joana Estevao per El Cover, Vincent Barrière per Las consecuencias, i Xema Fuertes i Amadeo Moscardó per El lodo.
  • Millor actor de repartiment: Jordi Aguilar per Lucas, Jorge Cabrera per Lucas i Roberto Álamo per El lodo.
  • Millor actriu de repartiment: Carolina Yuste per El Cover, María Romanillos per Las consecuencias i Susi Sánchez per El lodo.
  • Millor direcció artística: Jero Bono per Lucas, Leonor Díaz per Espíritu Sagrado i Rafa Jannone per Frederica Montseny, la dona que parla
  • Millor direcció de producció: Jordi Llorca, Albert Espel, Yadira Ávalos, Carme Sánchez i Claudia Pinto per Las consecuencias; José Jaime Linares per El lodo; i Miguel Molina per Espíritu sagrado.
  • Millor sèrie documental: Crònica mèdica de Barret Cooperativa, Terres de cinema de L’Andana Audiovisual, i Tresors amb història de Sunrise Pictures. 
  • Millor curtmetratge de ficció: Dana de Lucía Forner Segarra, Mindanao de Caballo Films i Filmeu i Pura Sangre de César Tormo.
  • Millor curt documental: La Bomba Carraixet de Los sueños de la Hormiga Roja; La gàbia de Jaibo Films i No s’apaguen les estreles de Tourmalet. 
  • Millor curt d’animació: Goodnight Spa de Gallego Bros, Oddity de Barreira Arte y Diseño, Proceso de selección de TV ON; i Re-Animal de Rubén Garcerà. (Són quatre perquè hi ha hagut un empat).
  • Millor videojoc: Onirike de DevilishGames (Spherical Pixel SL); Tamiku de Josyan; i Tower Princess d’AweKteaM.

També et pot interessar